Charakterystyka elementów złącznych
Elementy złączne można zauważyć w naprawdę wielu miejscach. Są bardzo istotnym elementem różnych konstrukcji, maszyn czy nawet mebli. Korzystanie z elementów złącznych pozwala na stworzenie trwałego połączenia pomiędzy częściami, co sprawia, że znajdują zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym zadaniem jest złączenie elementów i stworzenie stabilnej konstrukcji, niezależnie od jej rodzaju.
Czym wyróżniają się elementy złączne?
Grupa elementów złącznych jest naprawdę bogata i różnorodna, zarówno jeżeli chodzi o ich kształt, długość, grubość, jak i materiał, z którego są wykonane. Dzięki temu, można dobrać je do konkretnego rodzaju pracy. Ze względu na to, że mają spory udział w utrzymywaniu konstrukcji, muszą być wykonywane z wysokiej jakości materiałów. Elementy złączne można podzielić na grupy, dzięki czemu łatwiej je sklasyfikować. Najczęściej wykorzystywane elementy złączne to:
- Podkładki,
- Nakrętki,
- Śruby,
- Wkręty,
- Gwoździe,
- Nity.
Jedna z najliczniejszych grup elementów złącznych są śruby – są bardzo trwałe i dostępne w wielu różnych wariantach, co pozwala na ich dopasowanie do konkretnego zadania. Użycie podkładek pozwala na zabezpieczenie zespalanych przedmiotów przed uszkodzeniem przez śruby. Najczęściej spotykane są nakrętki sześciokątne i kwadratowe. Wkręty wykonywane są z różnego rodzaju stali. Możemy wyróżnić wkręty do metalu oraz do drewna. Najczęściej wykorzystywane są w pracach budowlanych i do tworzenia różnych konstrukcji.
Gwoździe wykorzystywane są przede wszystkim w pracach stolarskich i ciesielskich, dostępne w różnych długościach i grubościach. Ostatnią podgrupą są nity, powstające ze stali nierdzewnej lub aluminium. Wykorzystywane w pracach meblarskich oraz do tworzenia konstrukcji metalowych.