Jak zamek do rozdzielnicy elektrycznej jest odpowiedni?
Rozdzielnica elektryczna jest nieodłącznym elementem infrastruktury elektrycznej każdego budynku. Jest to skrzynka, która zawiera różne elementy zabezpieczające i umożliwia rozdzielenie i kontrolę przepływu energii elektrycznej w budynku. Jednym z ważnych aspektów związanych z rozdzielnikami jest odpowiednie zabezpieczenie dostępu do nich. W tym celu stosuje się zamki do rozdzielnic, które chronią przed nieuprawnionym dostępem i manipulacją z obwodami elektrycznymi.
Na czym skupić się podczas wyboru zamka do rozdzielnicy elektrycznej?
Zamki do rozdzielnic elektrycznych to jeden z ważniejszych elementów kontroli dostępu do sterowania instalacją, zasilania oraz do części niebezpiecznych, które mogą znajdować się we wnętrzu szaf i skrzynek elektrycznych. Wybór odpowiedniego zamka zależy przede wszystkim od zastosowanego systemu aparatury modułowej oraz wymaganego poziomu zabezpieczenia.
Najczęściej spotykanym rodzajem zabezpieczenia w przypadku rozdzielnic elektrycznych jest zamek z wkładką dwuprętową. Otwierany jest za pomocą specjalnego klucza. Niestety ze względu na to, że wspomniany klucz można zastąpić odpowiednimi narzędziami, nie zapewnia on najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Kolejnym rodzajem zabezpieczeń stosowanym w przypadku rozdzielni są zamki kształtowe. Ich otwarcie bez odpowiedniego klucza jest bardziej problematyczne, dzięki czemu zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa.
Jak jeszcze można zabezpieczyć rozdzielnię elektryczną?
Najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie rozdzielni elektrycznej przed nieautoryzowanym otwarciem są zamki z wkładką patentową. Mogą mieć one postać prostego zamka lub klamki z wbudowanym zamkiem. Ich otwarcie jest możliwe wyłącznie za pomocą odpowiedniego klucza, dzięki czemu ryzyko otwarcia rozdzielnicy przez nieupoważnioną osobę znacząco spada.