Nity zrywalne. Charakterystyka
Nity zrywalne przeznaczone są do trwałego łączenia elementów wykonanych z różnych materiałów. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też występują w kilku wariantach. W tym artykule przedstawimy i krótko scharakteryzujemy najważniejsze typy nitów zrywalnych, dostępnych w naszej ofercie.
Standardowe nity zrywalne
To uniwersalne nity, które trwale łączą dwie niezależne części. Składają się z dwóch części: łba i gwoździa. Łączenie materiałów odbywa się z zastosowaniem urządzenia do nitowania. Tworzą bezpieczne złącze bez zniekształcenia czy zniszczenia powierzchni materiału. Jest to ekonomiczne i wszechstronne rozwiązanie, dlatego jest stosowane w wielu gałęziach przemysłu.
W naszej ofercie znajdziesz standardowe nity zrywalne, które spełniają wszystkie wymagania normy DIN/ISO, dlatego też są zgodne z najwyższymi standardami jakości i mogą być używane nawet w najcięższych warunkach.
Specjalne nity zrywalne
Specjalne nity zrywalne zapewniają bardziej ukierunkowane właściwości w porównaniu ze standardowymi nitami. Zostały zaprojektowane z myślą o lepszym dopasowaniu do konkretnych materiałów, jak np. drewno czy tworzywa sztuczne, lub zastosowań, np. nieprzelotowe (tzw. ślepe) lub powiększone otwory. W tej grupie produktów można znaleźć nity zrywalne wykazujące zwiększoną odporność na działanie wody (nity szczelne), nity zrywalne z wieloma uchwytami itd. Często produkowane są na podstawie indywidualnych wymagań (np. dłuższe trzpienie czy niestandardowe długości).
Nity zrywalne strukturalne
Nity zrywalne strukturalne za sprawą trzpienia, który pozwala na modyfikację korpusu, umożliwiają osiągnięcie lepszych parametrów mechanicznych. Po aplikacji trzpień połączony z korpusem.
Odpowiedni rodzaj nitu strukturalnego należy dobrać adekwatnie do konkretnych właściwości np. wytrzymałość na rozciąganie czy właściwości antyrotacyjne. Sariv oferuje pięć rodzajów nitów zrywalnych strukturalnych, z których każdy zapewnia doskonałe połączenie.
Nitonakrętki
Nitonakrętki to elementy do mechanicznego mocowania, które zapewniają trwałe, proste i szybkie połączenie dwóch materiałów. Idealnie nadają się do montażu nieprzelotowego. W zależności od potrzeb mogą być wykonane z aluminium, stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej. Korpus może być sześciokątny, do połowy sześciokątny lub cylindryczny, a także gładki lub radełkowany. Kołnierze nitonakrętek dostępne są w kształcie cylindrycznym, stożkowym (wymaga pogłębienia przed zastosowaniem), a także zredukowane, co pozwala na idealne wyrównanie powierzchni. Do ich montażu niezbędne jest urządzenie nazywane nitownicą do nitonakrętek, które ma za zadanie deformację w celu osadzenia elementu w otworze.
Nitonakrętki zrywalne mają wiele zastosowań w wielu dziedzinach, np. motoryzacja, stolarstwo i budownictwo.