Z czego wykonuje się nakrętki wciskane?
Nakrętki wciskane stabilnie scalają połączenia śrubowe nawet w cienkościennych elementach. Stanowią alternatywę dla nakrętek zgrzewanych, lutowanych i spawanych, a mogą być stosowane również tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania standardowych komponentów montażowych. Dlatego wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu. Znajdziemy je w metalowych obudowach różnych urządzeń i w innych konstrukcjach stalowych. Wprasowuje się je do szyn miedzianych, do szaf sterowniczych, jak również do rozdzielnic elektrycznych.
Jak wyglądają nakrętki wciskane?
Nakrętki wciskane mają postać pierścienia z gwintem, który dopasowany jest do śrub. Oferowane są w wielu rodzajach, o różnym kształcie i rozmiarze. Sięgnąć możemy więc po nakrętki sześciokątne, czworokątne, kołnierzowe, kształtowe, pływające, samohamowne, wywijane i wiele innych. W każdym przypadku ich wielką zaletą jest łatwość montażu. Wystarczy umieścić nakrętkę w wywierconym otworze, a potem ją do niego wprasować. Nakrętki po odpowiedniej instalacji nie wymagają dodatkowego spawania czy doszczelniania, a powierzchnia arkusza blachy pozostaje równa.
Z jakich materiałów produkuje się nakrętki wciskane?
Aby nakrętki wciskane mogły prawidłowo spełniać swoje zadania, muszą być wykonane z odpowiedniego materiału. Inaczej nie gwarantowałyby stabilnego i trwałego połączenie zarówno ze śrubą, jak i z materiałem, do którego są wciskane. A muszą przecież wytrzymać wysoki moment obrotowy i inne niesprzyjające warunki. Produkuje się je więc z wysokiej jakości stali nierdzewnych (serii 300 i 400), z aluminium oraz ze stali węglowych. W celu zapewnienia im wymaganej odporności, nakrętki wciskane hartuje się powierzchniowo, a także zabezpiecza powłoką antykorozyjną w procesie cynkowania. Potwierdzeniem ich wysokiej jakości powinny być stosowne atesty i certyfikaty, świadczące o spełnianiu wszystkich norm inżynierskich.